Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

112 Acil Çağrı Merkezi: 2023’te 754 Bin Çağrıya Cevap Verdi, Yüzde 44.98’i Asılsız Çağrıydı

112 Acil Çağrı Merkezi

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tuncay Eroğul Gün FM’in konuğu oldu. Eroğul programda kurumunun çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

“Afyonkarahisar 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü 110 İtfaiye hattı ile 8 Temmuz 2013 tarihinde göreve başlamıştır” diyen Eroğul, “112 Acil çağrı Merkezi sisteminin iki temel amacı vardır.

Acil çağrı yapılmasını gerektirecek durumlarda vatandaşlarımızın birden çok numara yerine tek bir numarayı bilmeleri, acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede olay mahalline ulaşmalarını sağlamaktır.

Çağrı merkezinin işleyişi, çağrı alıcı personel havuza düşen çağrıları karşılayarak gerçek çağrıları ayırt eder ve vaka bilgisini aynı salonda bulunan ve adı geçen ilgili kurumların çağrı yönlendirici personeline elektronik ortamında aktarır.

Vakanın sevk ve idaresi kurumların çağrı yönlendiricileri tarafından yapılır” diye konuştu.

“Asılsız ihbarda bulunanlara ceza verilir”

Kurumla ilgili bilgileri aktarmaya devam eden Eroğul, “İl genelinde, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü,

İl Sağlık Müdürlüğü, İl Afet ve Acil durum Müdürlüğü görev alanına giren acil çağrıları 24 saat sürekli erişim esasına göre karşılamaktadır ve bu kurumlarda müdürlüğümüzde çağrı yönlendirici personel olarak görev yapmaktadır.

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünde 28 çağrı karşılama personeli, 101 çağrı yönlendirici personel 7/24 esasına göre görev yapmaktadır.

Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere Kabahatler Kanununda belirlenmiş olan 1.980 TL idari para cezası İl Valileri tarafından verilir.

Tekerrür halinde bu ceza iki katı olarak uygulanır” dedi.

“Çağrıların yüzde 44.98’i asılsız”

2023 yılında 754 bin 894 çağrıya cevap verildiğini kaydeden Eroğul, “Bu çağrıların 415 bin 343 adedi asıllı, 339 bin 551’i ise asılsız çağrı şeklinde.

Yani çağrıların yüzde 44.98’i asılsız. Bu konuda vatandaşlarımızdan ricada bulunuyor ve bu hattı gerekmedikçe meşgul etmemelerinin öneminin altını çiziyoruz” dedi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Eroğul, Gün FM’in başarılı yayınlarının devamını diledi. Akar ise Eroğul’a yayın dolayısıyla teşekkür etti.

 

Reklamı Geç