Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Giderleri Üç Katına Çıktı

İYİ Parti Afyonkarahisar İl

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlamak üzere olmasıyla birlikte öğrenci velilerinin yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çekiyor. 

Eğitim giderlerinin özellikle okul kıyafetleri, kırtasiye malzemeleri, yardımcı kaynaklar, servis ücretleri ve kayıt paraları gibi kalemlerde artış gösterdiğini belirten Mısırlıoğlu, geçen yıla göre eğitim masraflarının yaklaşık üç katına çıktığını vurguluyor.

Mısırlıoğlu, bu büyük artışın özellikle ilk ve ortaöğretimde okuyan öğrencilerin ailelerini ekonomik olarak zor durumda bıraktığını dile getiriyor. 

Ayrıca, yükseköğretimde okuyan öğrencilerin öğrenim bursları ve kredilerinin, beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığını belirtiyor. 

KYK yurtlarının yetersizliğine de dikkat çeken Mısırlıoğlu, öğrencilerin barınma sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını ve bu durumun öğrencilerin tercih ettikleri bölümlerde eğitim almalarını engellediğini ifade ediyor.

Ayrıca, vakıf üniversitelerindeki yüksek eğitim ücretlerinin öğrencileri mağdur ettiğine de dikkat çeken Mısırlıoğlu, bu üniversitelerin yıllık ücretlerinin oldukça yüksek olduğunu ve öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamakta zorlandığını söylüyor.

Mısırlıoğlu, genel olarak iktidarın öğrencilere yeterli destek sağlamadığını savunuyor ve devletin, öğrencilere destek olması gerektiğini vurguluyor. 

Bu durumun, özellikle ekonomik olarak zor durumda olan öğrenci ailelerini ve yükseköğrenimdeki öğrencileri olumsuz etkilediği üzerinde duruyor. 

Eğitim giderlerinin kontrol altına alınması ve öğrencilere daha fazla destek sağlanması gerektiği mesajını veriyor.

#Afyonkarahisar #Eğitim #Öğretim #Öğrenci #Veli