Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Acil Durumda Bir Tuşla Yardım”

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde süren Emniyet Saati programına İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aile içi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’nden Komiser Yardımcısı Kübra Ceylan konuk oldu.

Ceylan programda Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgiler verdi.

Programda KADES’e ilişkin bilgiler aktaran Ceylan, “Akıllı telefon kullanıcısı IOS ve Android marketlerden indirebileceği KADES,

aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezine ulaşmalarını sağlamaktadır.

Ardından olay yerine en yakın ekip ve devriye sevk edilmektedir” dedi.

Kayıt ve İhbar Aşamaları

KADES’in kayıt ve ihbar aşamalarıyla ilgili bilgiler aktaran Ceylan, “Akıllı telefonlar üzerinden IOS ve Android marketlerden KADES indirilir.

Ad, Soyad, TC Kimlik No, Doğum yılı, telefon numarası bilgileri ile uygulamaya giriş yapılır.

Kullanıcı Sözleşmesi okunup kabul edildikten sonra sisteme kayıt olunur. Uygulamayı yükleyenin kadın olduğu MERNİS Veri Tabanındaki nüfus bilgilerinden teyit edildikten sonra telefonuna SMS doğrulama kodu gönderilir.

SMS olarak gönderilen doğrulama kodu sisteme girildikten sonra uygulama aktif hale gelir.

Acil bir durum ile karşı karşıya kalındığında konum bilgisi açıldıktan sonra uygulama ekranında bulunan KADES Kadın Destek butonuna dokunularak ihbar gerçekleştirilir.

İhbarın teyidi, ekrana gönderilen Evet ve Hayır cevabı ile doğrulanması istenilir. HAYIR cevabı gönderildiyse ihbar talebinin iptal edildiği telefona uyarı mesajı olarak gönderilir.

EVET cevabı gönderildiyse ihbarın başarıyla alındığı, konumuna ekip gönderileceği ve ihbarcının konumu, telefona uyarı mesajı olarak gönderilir.

Kadının telefonuna giden uyarı mesajı, eş zamanlı olarak 112 Acil Çağrı Merkezindeki görevli personelin takip ettiği ekrana ihbar olarak yansır.

İhbar ekranında gören görevli personel, kadının bulunduğu konuma en yakın ekibin sevkini sağlar” diye konuştu.

Müdahale Aşaması

Müdahale aşamasından da söz eden Ceylan, “En yakın ekip olaya müdahale ederek mağdur kadın ile birlikte tarafları Aile içi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğine intikal ettirir.

Gerekli işlemler yapılmak üzere Cumhuriyet Savcısı bilgilendirilir. Alınan  talimat doğrultusunda genel hükümlere göre iş ve işlemlere başlanılır” dedi.

#KADES #KadınaŞiddeteHayır #EmniyetSaati #AfyonkarahisarEmniyetMüdürlüğü #KübraCeylan

Reklamı Geç