Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AFSÜ Uzmanından Uyarı: “Tiroid Hayati Bir Hormondur”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrin Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Apaydın, Gün FM’in Sağlık Olsun programında tiroid hastalıklarını ele aldı.

Apaydın, tiroidin vücudun metabolizmasını düzenleyen hayati bir hormon olduğunu vurgulayarak, tiroid hastalıklarının önemine dikkat çekti.

“Guatr, tıp dilinde tiroid bezinin aşırı büyümesi veya aşırı aktif hale gelmesi durumunu ifade eden bir terimdir” diyen Apaydın, tiroidin boynun ön bölgesinde bulunan ve kelebek motifine benzetilen bir yapı olduğunu belirtti.

Tiroid hormonu salgılayan bu bezin vücudun metabolizmasını düzenleyerek enerji tüketimini kontrol ettiğini ifade etti. Apaydın, tiroid hormonunun tamamen yokluğunun hayati fonksiyonları olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Tiroid hastalıklarının başında gelen hipotiroidizm ve hipertiroidizm konularına da değinen Apaydın, özellikle Hashimato hastalığının ülkemizde sık görüldüğünü belirtti.

Hipotiroidizmin nedenleri arasında tiroidin kronik iltihabının yer aldığını açıklayan Apaydın, hastalığın belirtilerinin tiroid hastalığının türüne bağlı olarak değişebileceğini ifade etti.

Apaydın, tiroid bezi içerisinde bulunan nodüllerin iyi huylu veya kötü huylu tümörleri de tiroid hastalıkları arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

Programda verdiği bilgilerle tiroid hastalıklarıyla ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen Doç. Dr. Mahmut Apaydın, dinleyicilere sağlıklı bir yaşam için düzenli kontrollerin önemini hatırlattı.