Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antibiyotik kullanımına dikkat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, antibiyotiklerin doğru ve bilinçli bir şekilde kullanılması gerekliliğine vurgu yaptı.

Bakan Koca, antibiyotiklerin hekim önerisi ve reçete ile alınması gerektiğini vurgulayarak, vatandaşları antibiyotikleri bilinçli bir şekilde kullanmaları konusunda uyardı.

Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımının, bakterilere karşı direnç gelişimine yol açabileceğini ve bu durumun ölümcül hastalıkların tedavi sürecini zorlaştırabileceğini belirten Bakan Koca, antibiyotiklerin sadece bakterilere karşı etkili olduğunu hatırlattı.

Ateş düşürmek, ağrı dindirmek veya virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu vurguladı.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da, “Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınır.

Enfeksiyonu etkili biçimde tedavi etmek ve direnç oluşma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmaları gerekir.

Bilinçsiz antibiyotik kullanımının dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatmak isterim” ifadelerini kullandı.

#AntibiyotikKullanimi #FahrettinKoca #SağlıkBakanlığı #BilinçliSağlık #HalkSağlığı #AntibiyotikFarkındalıkGünü