Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Asgari Ücret ve Emekli Maaşı Zamları Tartışıldı: “Ülke Kaynakları Adil Dağıtılmıyor”

Gün FM’de yayınlanan Basın

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında, Aralık ayında açıklanacak olan asgari ücret ve emekli maaşı zamları üzerine değerlendirmelerde bulunuldu. 

Programda konuşan gazeteciler, ülkede yaşanan ekonomik sorunlara ve gelir adaletsizliğine vurgu yaptı.

Gazeteci İsmail Akar, 2022 yılının yeniden değerlendirme oranının yüzde 123 olduğunu belirterek, 2023 yılında asgari ücrette yaşanan yüzde 85’lik bir artışa dikkat çekti. 

Akar, 2024 yılı için öngörüsünü paylaşarak, yeni asgari ücretin 16 bin 500 ile 17 bin TL arasında olabileceğini ifade etti. 

Ancak, sorunun ülkedeki kaynakların adil dağıtılmamasından kaynaklandığını belirtti.

Gazeteci Ahmet Tunca, “Ülkemizde insanların yüzü gülmüyor” diyerek, gelir düşüklüğünün insanları mutsuz ettiğine işaret etti. 

Gelir adaletsizliğinin sona ermesi gerektiğini belirten Tunca, yeni asgari ücretin 15 bin TL, en düşük emekli maaşının ise 11 bin-12 bin TL civarında olması gerektiğini söyledi.

Gazeteci Polat Yılmaz, inşaat ekonomisine olan yönelimin doğal sonuçlarını yaşadığımızı belirterek, ürün fiyatlarının artmaya devam edeceğini ifade etti. 

Maaş artışlarına rağmen gelir adaletsizliği ve ekonomik sorunların devam edeceğini söyleyen Yılmaz, ülkenin daha sert bir ekonomik savrulma sürecine gireceğini düşündüğünü ifade etti.

Gazeteci Ertuğrul Sevim, memur maaşlarına yapılan zam ile emekli maaşları arasındaki farkın giderek açıldığına dikkat çekti. 

Gelir adaletsizliğinin çözülmeden sorunun çözülemeyeceğini söyleyen Sevim, zengin-fakir uçurumunun arttığına vurgu yaptı.

Programda ayrıca MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı sonrasında hakem Halil Umut Meler’e yapılan yumruklu saldırı kınandı ve vergideki adaletsizliklere dikkat çekildi.

Basın Odası, 24. yılında 991. kez dinleyicileriyle buluştu.

#AsgariÜcret #EmekliMaaşı #Ekonomi #GelirAdaletsizliği #BasınOdası #GünFM