Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ATAUZDER: “Kazanılmış Hakkımızı İstiyoruz”

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER)

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yıllarca en ön saflarda mücadele etmiş kahraman eski uzman çavuşların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla bir açıklama yaptı.

Gündeşli, ‘Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan atamaları 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun 5’inci maddesinin son fıkrası ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir.’ dedi.

ATAUZDER Başkanı, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun 5’inci maddesinin son fıkrasında belirtilen şartları vurgulayarak, ‘Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92’nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir.’ ifadelerine dikkat çekti.

Gündeşli, bu durumda en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşların kamu kurumlarına atanma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Ancak, 2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya müteakiben ayrılmak zorunda kalan binlerce Uzman Çavuşun, kamu kurumları tarafından atanma taleplerinin olumsuz yanıtlarla karşılaştığını dile getiren Gündeşli,

‘Kamu kurumları, atanma taleplerine olumsuz yanıtlar vererek, ‘Personel Alımı Yapmıyoruz, Atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur’ gibi cevaplar veriyor.’ şeklinde konuştu.

Gündeşli, bu durumun nedeni olarak, söz konusu kanun maddesinde atanma hakkına ilişkin sadece usul belirlendiğini, ancak kurumların atama takdirini kendi inisiyatiflerine bıraktığını ifade etti.

Bu bağlamda, ATAUZDER Başkanı, ‘Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan kahramanların atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması sebebiyle Kazanılmış hakkımız olmasına rağmen atanamıyoruz.’ dedi.

Aynı üniforma altında terörle mücadele eden ancak görevi bırakan Uzman Çavuşların mağduriyetinin sona erdirilmesi için Gündeşli,

bir defaya mahsus olmak üzere 3173 sayılı kanunda belirtilen atama şeklinde veya 6191 sayılı kanuna tabi Sözleşmeli Erlerin kamuda istihdamı yönünde hazırlanan yönetmelik benzeri bir düzenlemenin yapılmasını talep etti.

Gündeşli, yaşanan mağduriyetin sona erdirilmesi ve kahramanların haklarının teslimi için Devletin, Uzman Çavuşların kamu memuriyetine atanmalarını sağlayacak bir düzenlemeyi hayata geçirmesini istedi.