Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şiddet mağdurları nerelere başvurabilir?

Gün FM’de 25 Kasım

Gün FM’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla düzenlenen özel bir programda, 

Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Elif Kılıç ve Afyonkarahisar Adliyesi Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Nursel Can konuk olarak katıldı.

Programda konuşan ŞÖNİM Müdürü Elif Kılıç, 25 Kasım’ın 2000’li yıllardan itibaren ülkemizde çeşitli etkinliklerle anıldığını belirterek, 

“Bu yılın teması olan ‘Şiddete Karşı SES Ol’ ve ‘İnsana Sevgi Yakışır’ sloganlarıyla, özellikle erkeklerin ve gençlerin farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. 

Sosyal medyada da #ŞiddetUzaklaştırır etiketi ile paylaşımlar yaparak toplumu bilinçlendirmeye çalışacağız. 

Ayrıca, AVM’ler, pazar yerleri, kuaför salonları ve toplu taşımanın duraklarında bilgilendirme standları kurarak hizmetlerimizi tanıtacağız” dedi.

Şiddet mağdurları nerelere başvurabilir?

Programda şiddet mağdurlarının başvurabileceği kurumları sıralayan Kılıç, 

“Bu kurumları Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), ASH İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri, ALO 183 Sosyal Destek Hattı, KADES Uygulaması, 

Cumhuriyet Başsavcılığı, Aile Mahkemeleri, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü, Baro, Kolluk Birimleri, Polis Merkezleri, 

Jandarma Karakolları ve Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlar olarak sayabiliriz” dedi.

Programda konuşan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Nursel Can ise Afyonkarahisar Adliyesi Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nün 1 Haziran 2020 tarihinde kurulduğunu belirterek, 

“Müdürlüğümüzde, Sosyal Çalışmacı, Psikolog ve Pedagoglar görev yapmaktadır. 

Mağdurların adli süreç boyunca hakları ve ihtiyaçları doğrultusunda alabilecekleri yardımlar konusunda bilgilendirme yapıyoruz. 

Şikayet sonrasında adli sürecin başlaması süresince psikososyal destek sağlamak üzere bir ekip oluşturduk” şeklinde konuştu.

Programda ayrıca, şiddet mağdurlarının başvurabileceği kurumlar sıralanarak, toplumda bu konuda farkındalık oluşturulması amaçlandı.

#ŞiddeteKarşıSES #İnsanaSevgiYakışır #KadınaŞiddeteHayır #Farkındalık #Afyonkarahisar

Reklamı Geç