Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bu Yıl İlk Kez Fener Alayı Düzenlenecek

Afyonkarahisar, Kurtuluş Savaşı’nın sembolü

Afyonkarahisar, Kurtuluş Savaşı’nın sembolü Kocatepe ve zafer yolunun ilk adımının atıldığı şehir olarak, Büyük Taarruz Zaferi’nin 101. yılını coşkulu etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor.

Türk tarihinin en anlamlı zaferlerinden biri olan Büyük Taarruz’un 101. yılını kutlamak üzere Afyonkarahisar hareketlendi. Kurtuluş Savaşı’nın kilit dönüm noktalarından biri olan Büyük Taarruz emrinin verildiği Kocatepe’nin bulunduğu şehir, zaferin anısını gururla taşıyor. 

Şehir, bu yıl da büyük bir coşku ve heyecanla Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinliklerini düzenlemeye hazırlanıyor.

25-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlikler, Büyük Taarruz Zaferi’nin anlamını ve önemini vurgulamayı amaçlıyor. 

Kutlamalara, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da katılacak.

Kutlamaların ilk durağı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz emrini vermeden önce karargah olarak kullandığı Şuhut Atatürk Evi olacak. 

Ardından, Büyük Taarruz’un zafer yolunu temsil eden atlı birliklerin İzmir’e doğru süren yolculuğunu anlatan bir etkinlik ve kortej yürüyüşü gerçekleşecek. 

Şuhut Belediye Şehir Stadyumu’nda düzenlenecek olan etkinliklerde kültürel gösteriler ve Zafer Yolu Konseri yer alacak.

Büyük Taarruz’un zafer yolu olan Kocatepe’ye yönelik etkinlikler, özel bir zafer yürüyüşü ile başlayacak. 

Ecdadın 101 yıl önceki ruhunu yansıtan bu yürüyüş, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu ve Tarihi Tören Takımı eşliğinde gerçekleştirilecek. 

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kocatepe’de düzenlenecek olan törenlerde, Büyük Taarruz’un tüm detayları anlatılacak ve Atatürk’ün askeri harekâtın başlangıcına dair izler yeniden canlandırılacak.

Afyonkarahisarlılar, aynı gün içerisinde SOLOTÜRK gösterileriyle gökyüzüne kilitleyen nefes kesici bir performans izleyecekler. 

Uluslararası halk oyunları, konserler ve sanat etkinlikleri de kutlamaların heyecanını artıracak unsurlar arasında yer alacak.

Kutlamaların bir diğer önemli ayağı, işgal günlerini anlatan sergiler, Kurtuluş Günü programı, Anıtkaya Şehitliği ziyareti ve fener alayı etkinliği olacak. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da katılması beklenen etkinlikler, büyük bir coşku ve gurur içerisinde gerçekleştirilecek.

Afyonkarahisar, Büyük Taarruz Zaferi’nin 101. yılını coşkulu etkinliklerle kutlamaya hazırlanarak, tarihin önemli bir dönemini anlam ve coşkuyla yad edecek.

#Afyonkarahisar #Valilik #Büyük #Taarruz #Zafer #Kutlama #101