Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dr. Demiral: “Özürlülüğe yol açan en sık nedenlerden biri bu hastalıktır”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Gün FM işbirliğiyle düzenlenen “Sağlık Olsun” programına, AFSÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Zeytin Demiral konuk oldu. 

Demiral, programda Multiple Skleroz (MS) hastalığına dair değerli bilgiler paylaştı.

Demiral, “Nörolojik hastalıklar toplumda sıklıkla görülen ve bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen sağlık sorunları arasında yer alır” diyerek MS hastalığını açıkladı. 

MS hastalığının, merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyin sapı ve omurilik boyunca yer alan sinir dokularının vücudun bağışıklık sistemi tarafından tehdit olarak algılanması sonucu ortaya çıkan bir otoimmün nörolojik hastalık olduğunu belirtti. 

Ayrıca, bu hastalığın yaşam boyu süren bir hastalık olduğuna dikkat çekti ve özellikle gençlerde travma olmaksızın özürlülüğe yol açan en sık nedenlerden biri olduğunu vurguladı.

Dünya genelinde 2,5 milyon MS hastası bulunduğunu belirten Demiral, Türkiye’de ise MS hastalığının yüz binde 50-100 arasında değiştiğine işaret etti. 

20-40 yaş arasındaki genç kadınlarda hastalığın daha sık görüldüğünü ve kadın-erkek dağılımı açısından kadınlarda 2-3 kat daha fazla rastlandığını ifade etti. 

Ayrıca, soğuk iklime sahip ülkelerde ve günlük güneş ışığı alımının az olduğu bölgelerde MS riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

MS hastalığına ilişkin bu bilgilendirici program, hastalıkla ilgili farkındalığı artırmaya ve toplumu bilinçlendirmeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendirildi.

#MultipleSkleroz #SağlıkBilgisi #NörolojikHastalık #SağlıkOlsun #Bilinçlendirme