Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

E-vize sistemine Türkiye de dahil edildi

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan, turistik amaçlı ziyaretler için e-vize uygulamasını Türk vatandaşlarına açmış bulunuyor. 

17 Ekim 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren bu yeni düzenleme, Türk turistlere Suudi Arabistan’a daha kolay ve hızlı bir şekilde seyahat etme imkanı sunuyor.

Önceki uygulama öncesinde Türk vatandaşları, Suudi Arabistan’a seyahatlerinde etiket vize almak zorundaydılar. 

Ancak yeni düzenleme sayesinde, umuma mahsus ve resmi pasaport hamili Türk vatandaşları, turistik amaçlı (turistik, iş, umre, aile ziyareti amaçlı) e-vizelerini birkaç farklı yöntemle alabileceklerdir. Bu yöntemler şunlardır:

1. İnternet Üzerinden Başvuru: Türk vatandaşları, e-vizelerini “https://visa.visitsaudi.com” internet sitesi üzerinden kolayca başvurarak alabilecekler.

2. Havalimanında E-Vize Kabini: Suudi Arabistan’a varışlarında Türk vatandaşları, havalimanlarında bulunan e-vize kabinlerinden vize işlemlerini tamamlayabilecekler.

3. Türkiye’deki Suudi Arabistan Temsilcilikleri: Suudi Arabistan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri de e-vize işlemlerini kabul ederek Türk vatandaşlarına kolaylık sağlayacak.

Bu yeni uygulama, Türk turistlerin Suudi Arabistan’a seyahatlerini oldukça pratik hale getirecek. “365 günde 90 gün” kalış süresi ile sunulan bu e-vize seçenekleri, “tek girişli” veya “çok girişli” olarak alınabilir.

Ancak önemli bir not olarak belirtilmelidir ki e-vize uygulaması, Hac farizasını kapsamamaktadır. 

Hac ibadeti için Suudi Arabistan’a seyahat edenler, bu program dışında tutulmuşlardır. Hac döneminde, e-vize ile yalnızca kutsal bölgeler dışındaki şehirlerde turistik ziyaret mümkün olabilecektir.

Suudi Arabistan vatandaşları ise, Türkiye’ye seyahatlerinde etiket vize, e-vize ve sınır kapılarında bandrol vize seçeneklerini kullanmaya devam edebilirler.

#Türkiye #evize #vize #Arabistan #SuudiArabistan #Turist #Turizm