Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İşsizlik Sigortası Fonu Gelirlerinde Son Durum

Cumhurbaşkanı Kararı ile işsizlik

Cumhurbaşkanı Kararı ile işsizlik sigortası fonu gelirlerinin kullanım oranı yeniden düzenlendi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, işsizlik sigortası fonu gelirlerinin yüzde 30 olan kullanım oranı, bir önceki yıl prim gelirlerinin oranı üzerinden belirlenen ve 2024 yılı için yüzde 50’ye çıkarıldı.

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 48. maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen amaçlar doğrultusunda yapılan bu düzenleme ile işsizlik sigortası fonu gelirlerinin kullanımı genişletilmiş oldu. 

Fon gelirlerinin, iş gücünün istihdam edilebilirliğini artırmak, çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmak, teknolojik gelişmeler nedeniyle işsiz kalması beklenenlerin başka alanlara yönlendirilmesini sağlamak gibi hedefler doğrultusunda kullanılması öngörülüyor.

Bu kararın ardında, işsizlikle mücadelede daha etkin ve kapsayıcı tedbirler alınması hedefleniyor. 

İşsizlik sigortası fonunun daha etkin bir şekilde kullanılmasıyla işsizlik riski taşıyan bireylere destek sağlanacak, iş gücü piyasasının güçlenmesine katkıda bulunulacak ve istihdam artırıcı politikaların uygulanması desteklenecek.

İşsizlik Sigortası Fonu’nun gelirlerinin artırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, işsizlikle mücadelede yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. 

Bu adımın, işsizlik oranlarının düşürülmesi ve işgücü piyasasının daha dinamik hale getirilmesi için önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

#İşsizlikSigortası #İstihdam #İşsizlikleMücadele #Ekonomi #CumhurbaşkanıKararı