Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Köken, “Emeklilerimiz Muhtaç Durumuna Düşmüştür”

Afyonkarahisar İYİ Parti Merkez

Afyonkarahisar İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı İzzet Köken, düzenlediği basın toplantısında emekli maaşlarına dikkat çekti. 

Köken, en düşük emekli aylığının devlet katkısıyla 7 bin 500 lira olduğunu hatırlatarak, Türkiye’deki 15,6 milyon emeklinin yaklaşık yüzde 40’ının 7 bin 500 lira düzeyinde maaş aldığını ifade etti.

Emeklilerin, düşük emekli maaşı ve yüksek enflasyon karşısında zorlandığını belirten Köken, şu şekilde konuştu: 

“Emekli aylığı hesaplanma sistemi yetersiz olduğundan, güncel ekonomik şartlar karşısında emekli aylıkları giderek küçülmüştür. 

Devlet katkısıyla desteklenen en düşük aylık ödemesinin 7 bin 500 lirada sabit kalmasıyla da emeklilerimiz muhtaç durumuna düşmüştür.”

Köken, çözüm olarak 2000 sonrası emeklilerin intibak sorununun çözülmesi ve aylık bağlama oranı uygulamasında 2000 öncesi dönemdeki kriterlere dönülmesi çağrısında bulundu.

“Bu durumu kalıcı olarak değiştirmenin tek yolu var. İvedilikle 2000 sonrası emeklilerimizin intibak sorunu çözülmeli, aylık bağlama oranı uygulamasında, 2000 öncesi dönemdeki kriterlere dönülmeli.

Bunun dışındaki çözümler popülist ve geçici olacaktır. Bu iş için kaynak sorunu olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

İzzet Köken, “2002 yılında, asgari ücretin yüzde 20 üzerinde olan taban emekli aylıkları, aradan geçen sürede ciddi bir şekilde eridi. 

2017 yılından itibaren ise asgari ücretin altında kaldı. 2023 yılında emekli aylıklarının asgari ücret karşısındaki kaybı zirve yaparak, asgari emekli aylığı, asgari ücret karşısında yüzde 50’den fazla  eridi.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

#EmekliMaaşları #İYİParti #İntibakSorunu #Ekonomi #Afyonkarahisar