Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Olgun, ‘Süt üreticisinin tamamen bitmesini mi bekliyorsunuz?’

İYİ Parti Hukuk ve

İYİ Parti Hukuk ve Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, açıklanmayan çiğ süt fiyatlarına tepki gösterdi. 

Olgun, süt üreticilerinin zor durumda olduğunu belirterek, enflasyonun arttığı bir dönemde süt üreticilerine gerekli desteğin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Olgun, yaptığı açıklamada, süt üreticilerinden gelen şikayetlere değindi. 

Son alım fiyatlarına yüzde 14 artış sağlandığını ancak yem fiyatlarının yüzde 45 oranında arttığına dikkat çeken Olgun, süt üreticilerinin maliyetlerinin altında ezildiğini ve hayvanlarını kesmek zorunda kalan çiftçilere yenilerinin eklenebileceğini ifade etti.

Milletvekili Olgun, “2023 yılı Ocak ayından bu güne kadar süt fiyatlarına sadece yüzde 14, bunun yanında yem fiyatlarına da yüzde 48 zam geldi. 

Artan sadece yem fiyatları değil. Hayvanların yemesi gereken protein yemlerinden, veteriner maliyetlerine, enerji giderlerinden çalışan işçilere kadar birçok alanda zam geldi. 

Süt üreticisine gerekli destek verilmezse geri dönüşü olmayan bir sürece girilecektir. 

Bugüne kadar maliyetlerin altında ezilen ve ineklerini kesmek zorunda kalan hayvan yetiştiricilerine yenileri eklenecektir. 

Biran önce süt üreticilerini rahatlatacak bir süt alım fiyatının açıklanması gerekir” dedi.

İYİ Parti Milletvekili, süt üreticilerinin hayatlarının en zor günlerini yaşadığını belirterek, “Süt üreticilerinde bıçak kemiğe dayanmadı, bilakis kemiğin içine girdi” ifadesini kullandı. 

Bir ineğin günlük maliyetinin yüksek olduğuna da dikkat çeken Olgun, süt fiyatlarına yapılacak artışın hayvancılık sektörü için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Ayrıca, Kasım ayında TBMM Başkanlığı’na verilen süt üreticilerinin sorunlarının araştırılması için yapılan önergenin dikkate alınmadığını belirten Olgun, iktidarın kendinden olmayan önergeleri dikkate almadığını söyledi. 

Olgun, “Muhalefet partileri de bu ülke için çalışıyor. Bu ülke insanının en iyi şekilde hayat sürmesi için gündeme getirdiğimiz tüm önergeler reddediliyor. 

Bu ayıpla tarihe halkına düşman bir iktidar olarak geçeceksiniz” diye konuştu.

#ÇiğSüt #SütÜreticileri #SütFiyatları #Enflasyon #Tarım #Hayvancılık #İYİParti #HakanŞerefOlgun #MaliyetArtışı #SütAlımFiyatları #GıdaSektörü #TarımPolitikası