Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Parasal Sınırlar 2024 İtibariyle Artıyor

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde idari para cezalarının alt sınırları ile sebze ve meyve ticaretinde Hal Hakem Heyeti kararlarına ilişkin parasal sınırlar, 

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde arttırıldı. 

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğlere göre, bu artışlar yeniden değerleme oranında gerçekleşti.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan tebliğe göre, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da düzenlenen idari para cezalarının alt sınırı yüzde 58,46’lık artışla 1 Ocak 2024’ten 31 Aralık 2024’e kadar geçerli olmak üzere 167 bin 473 liraya yükseltildi. 

Bu düzenleme, rekabetin korunması alanında gerçekleşecek ihlaller için uygulanacak ceza miktarlarını etkileyecek.

Aynı zamanda, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğle, “Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 10’uncu Maddesinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ” de yayımlandı. 

Buna göre, 2024 yılı için değeri 616 bin 278,55 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda hal hakem heyetlerine başvuru zorunlu hale getirildi.

Uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar ilam hükmünde olacak ve İcra ve İflas Kanunu’nun ilamların yerine getirilmesi hükümlerine göre uygulanacak. 

Aynı zamanda, belirtilen tutar ve üstündeki uyuşmazlıklarda hal hakem heyetinin kararları, asliye ticaret mahkemesinde delil olarak kabul edilebilecek.

#Rekabet #Ticaret #ParasalSınırlar #YenidenDeğerleme #ResmiGazete #2024 #HalHakemHeyeti #TicaretBakanlığı