Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Serteser, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu

2023 yılının Kasım ayı meclis toplantısı yapıldı

2023 yılının Kasım ayı

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2023 yılının Kasım ayı olağan toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Mustafa Ali Çelikten’in idaresinde, ATSO Meclis Salonu’nda düzenlendi. Çoğunluğun sağlanmasının ardından toplantıyı açan ATSO Meclis Başkanı Mustafa Ali Çelikten, “Çoğunluk sağlanmıştır; toplantıyı açıyorum. Umarım son bir aydır herkesin sağlığı, sıhhati yerindedir. Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Kocaşaban anjiyo olmuş. Kendisine acil şifalar diliyorum. Meclis Üyelerimiz’den, aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyelerimiz’den Sayın Ömer Altınay Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı’na aday adaylığı başvurusu dolayısıyla Yönetim Kurulumuz’dan istifa etti; yerine Meclis Üyemiz Sayın Sefa Topal, Yönetim Kurulu Üyemiz olmuştur. Sayın Altınay’a da, Sayın Topal’a da ‘hayırlı olsun’ diyoruz. Özellikle Meclisimiz’den bir Belediye Başkanı çıkmasını hepimiz arzu ederiz. Yine Meclis Üyemiz Sayın Naci Mermer de İscehisar Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuştur. Sayın Mermer’e de ‘hayırlı olsun’ diyoruz. Bugünkü toplantımızda ikramda bulunan Meclis Üyemiz Sayın Atilla Efe’ye de teşekkür ediyoruz, hayırlı işler diliyoruz.” dedi.

Toplantının ikinci ve üçüncü gündem maddelerinde ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, Meclis Üyeleri’ni bilgilendirdi.

Toplantının ikinci gündem maddesinde 2023 yılı Ekim ayı karar özetleri oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2023 yılı Ekim ayı Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi.

Toplantının dördüncü gündem maddesinde ATSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Sömer, Yönetim Kurulu’nun 2023 yılının Ekim-Kasım faaliyetlerine ilişkin sunum yaptı. Sömer’in ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, güncel gelişmeler hakkında sunum yaptı.

Toplantının “Dilek ve Temenniler” bölümünde, ATSO Meclis Üyeleri Ali İhsan Çiloğlu, Naci Mermer ve Hatice Kaya söz alarak görüşlerini dile getirdi.

ATSO Meclis Başkanı Mustafa Ali Çelikten, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak Meclis Üyeleri’ne katılımları dolayısıyla teşekkür etti ve toplantıyı kapattı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2023 yılı Kasım ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

 

Serteser şu ifadeleri kullandı:

 

Sayın Meclis Başkanım;

Değerli Divan;

Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

 

İkram için Meclis Üyemiz Sayın Atilla Efe’ye teşekkür ederim.

 

Sözlerime başlarken taziye ve tebrik mesajlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Kocaşaban’ın anjiyo geçirdiğini öğrendim. ‘Geçmiş olsun’ dileklerimi iletiyorum.

 

7 Ekim 2023 tarihinden itibaren İsrail devletinin adeta bir soykırım yapma hıncıyla Gazze şeridine gerçekleştirdiği saldırıları kınıyorum. İsrail’in saldırıları, çoluk-çocuk- kadın demeden, hasta-yaşlı demeden topyekûn bir yok etme girişimi olarak algılanmış; dünya vicdanını derinden yaralamıştır.

 

Bu saldırıların bir an önce sona ermesini diliyor; uluslararası toplumun İsrail devletini kalıcı ateşkese zorlamasını temenni ediyorum. Şehit olan Filistinlilere de Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Eski Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz, iş insanı merhum Orhan Alpata’yı ebediyete uğurladık. Merhum Orhan Alpata’ya Allah’tan rahmet; kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.

 

Yönetim Kurulu ve Meclis Eski Başkanımız Merhum Kerim Genelioğlu’nun yeğeni Engin Genelioğlu da vefat etti. Merhum Genelioğlu’na Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ömer Altınay Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı için; Meclis Üyemiz Sayın Naci Mermer İscehisar Belediye Başkanlığı için aday adayı oldular. Sayın Altınay ve Sayın Mermer’e ‘hayırlı olsun’ dileklerimi sunuyorum.

 

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan İkinci 500 Büyük Şirket Araştırması’nda Odamız üyeleri Kızılay İçecek ve Oruçoğlu Yağ yer almıştır. Her iki şirketin ortaklarını, yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyor; başarılarının devamını diliyorum.

 

Afyonkarahisar sermayeli bir şirket olarak Borsa İstanbul’da işlem gören ilk firma olma özelliğini taşıyan, aynı zamanda mermer sektörünü Borsa’da temsil ederek bir ilke imza atan Marble Systems Tureks Turunç Madencilik şirketini de ayrıca kutluyorum.

 

Şirkete verilen Borsa İstanbul Halka Arz Gong Töreni Hatırası’nı Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’da sergilenmek üzere Odamız’a hediye eden Marble Systems Tureks Turunç Madencilik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Osman Cavit Turunç’a da bilhassa teşekkür ediyorum. Bu güzel hatırayı bir başarı örneği olarak sergileyeceğiz.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Bu sırada ilimiz için önemli bir gelişmeyi de sizlerle paylaşmak isterim. Kamunun önde gelen bankaları arasında olan Türkiye Halk Bankası, Afyonkarahisar’a Bölge Müdürlüğü açmaya karar verdi. Halkbank yöneticileri ile görüşmelerimiz neticesinde hizmet binamızın cepheden bakıldığında sol tarafta kalan alanı kendilerine kiraladık. Onlar da alanda proje çalışmalarını hazırlayarak tadilata başladılar.

İnşallah en kısa sürede Türkiye Halk Bankası Afyonkarahisar Bölge Müdürlüğü, hizmet binamızda faaliyete başlayacak. Halkbank Bölge Müdürü’ne, Halkbank Afyonkarahisar Şube Müdürü Sayın Birkan Bey’e ve tüm Halkbank yetkililerine bizimle iletişime geçtikleri ve destek verdikleri için teşekkür ederim.

 

Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi’nin ardından bir kamu kuruluşunun daha hizmet binamıza gelmesi, bizleri mutlu etmiştir.

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz tarafından desteklenen, Antalya Ticaret Borsamız tarafından düzenlenen Yörex-Yöresel Ürünler Fuarı’na büyük bir stantla katıldık. Afyonkarahisarımız’ın yöresel lezzetlerinin yanı sıra şehirle özdeşleşmiş Afyon Mermeri ve Afyon Keçesi gibi ürünleri de sergilediğimiz, vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Yörex Standımız’a katkı sağlayan ve destek veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

 

Bu arada, Ankara’da düzenlenen ve açılış törenine benim de katıldığım Travel Expo’da ilimizin geniş bir stantla temsil edilmesini sağlayan Afyonkarahisar Valimiz Sayın Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na ve Sayın Valimiz nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Haftaya bizi çok sevindiren bir gelişme ile başladık. Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada “Firmaların üretim yerlerini esas alan il ihracat istatistiklerinin 2024 yılı Ocak ayından itibaren, geçici olarak Ticaret Bakanlığı Aylık Dış Ticaret Veri Bülteni’nde yayımlanması planlanmaktadır. Ayrıca TÜİK tarafından da Resmi İstatistik Programı kapsamında 29 Şubat 2024’te yayımlanacak olan Dış Ticaret İstatistiklerinin Ocak 2024 haber bülteni ile birlikte kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır” denildi.

 

Hatırlayacaksınız, biz uzun süredir bu konuyu gündeme getiriyorduk. Hem basın açıklamalarımızda, hem Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ilimizde ağırladığımız toplantılarımızda, Sayın Hisarcıklıoğlu ile Ankara’da yaptığımız toplantılarda, katıldığımız Ekonomi Şûraları’nda ihracatın, üretimin yapıldığı il’e yazılması gerektiğini, böylece illerin üretimdeki esas rolünün ortaya çıkarılacağını belirtmiştik. Bu konu hakkında yazılı olarak da ilgili makam ve mercilere başvurmuştuk.

 

 

İhracat iki türlü yapılıyor. Birincisi doğrudan ihracat, ikincisi bir firmanın burada üretilen ürünleri alıp başka bir şehirde ihraç kaydıyla ihracat gerçekleştirmesi.  Biz demiştik ki ‘Üretimi biz yapıyoruz, istihdamı biz yapıyoruz. İhracatı yapan firma ihracatın bütün imkânlarından faydalansın; ama ürünün üretildiği ile yazılsın.’

 

Bu bizim için çok önemli. Çünkü yaklaşık 400 milyon dolarlık doğrudan ihracatımız var. En az 200 milyon dolar da ihraç kayıtlı satışlarımız var. Bu konuyu şahsım ve Odamız ilk kez gündeme getireniz.

 

TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu, 75, TOBB Genel Kurulu’nda bizim isteğimiz üzerine bu konudan bahsetti. Sayın Mehmet Muş, Ticaret Bakanı iken düzenlenen Ekonomi Şûrası toplantısında da bu talebimizi kürsüden dile getirmiştim. Sayın Muş, ‘Büyükşehirler bu duruma ne diyecek’ deyince, büyükşehirleri temsilen gelen Oda ve Borsa Başkanlarımız da benim görüşümü desteklemişti. Bunun üzerine Sayın Muş, bir çalışma başlatacaklarını belirtmişti.

Gelinen noktada çabalarımız neticesinde başlatılan çalışmanın sonuç aldığını görmek bizleri mutlu etti.

 

Bu vesile ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat’a, önceki Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum. İnşallah biz de Afyonkarahisar iş dünyası olarak üzerimize düşeni yapacağız; daha çok üretim, daha çok istihdam, daha çok ihracat için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle çalışacağız.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Malumunuz olduğu üzere ekonomide bir sıkılaşma politikası izleniyor. Hükümetimiz, ihracat odaklı büyüme tercihini sürdürüyor; bana göre olması gereken de budur. Bu yeni sistemle uluslararası kredi ve yatırım riskini ortaya koyan CDS değerlerimizde ciddi bir iyileşme yaşandı ve 350 puanın altına indi. CDS ne kadar düşük olursa bizim yurtdışından kredi bulmamız o kadar kolay oluyor. Bu rakam daha önce 700’leri aşmış durumdaydı.

 

Merkez Bankası politika faizini 500 baz puanlık artış ile yüzde 40 seviyesine yükseltti. Doğru strateji ve doğru adımlarla daha güzel günler görmeyi umut ediyoruz.

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Bu süreçte tüketici, ihtiyaç duymadığı harcamaları kısarak öncelikli ihtiyaç listesi oluşturmalı; alışverişlerini bu listeye göre yapmaya başlamalıdır. Hem şirketlerin, hem ailelerin gereksiz harcamadan uzak durmasını tavsiye ediyorum. Bu dönemde borçlu olmak çok zor; borçlu şirketlerin ve kredi kartı borcu olan ailelerin bir an önce bu borçlardan kurtulmaları gerekiyor. Bu program uygulanmak zorunda. Belki 1,5-2 sene kadar uygulandığı takdirde Türkiye’nin önü açık gözüküyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ekonomik güven endeksi Eylül ayında 95,4 iken, Ekim ayında yüzde 1,2 oranında artarak 96,5 değerini aldı.

 

Bir önceki aya göre Ekim ayında tüketici güven endeksi yüzde 4,4 oranında artarak 74,6 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi binde 2 oranında artarak 105,3 değerini, hizmet sektörü güven endeksi binde 5 oranında artarak 113,6 değerini, inşaat sektörü güven endeksi binde 9 oranında artarak 89,1 değerini aldı.

 

Ekonomi uzmanları, yeni ekonomi modeli ile ‘zombi’ olarak adlandırılan; yani kâğıt üzerinde duran ama esasında işlevi kalmamış şirketlerin oluşturduğu kamburdan kurtulacağımıza dair yorumlar yapıyor. Bu doğrudur; ancak zombi şirketlerden kurtulurken ekonomimizin temelini oluşturan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri de korumak ve desteklemek gerekiyor.

 

Burada sizinle bir istatistiki paylaşmak isterim: Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün verilerine göre 50’nin üzerinde istihdam sağlayan işletme sayısı 286. 10 ila 49 arasında işçi çalıştıran işletme sayısı bin 665. 1 ila 9 kişi arasında istihdam sağlayan işletme sayısı ise 12 bin 597’dir. Bu veriler gösteriyor ki Afyonkarahisarımız’daki işletmelerin çoğunluğu KOBİ kategorisine giriyor.

 

KOBİ’lere yönelik düzenlemeler hayata geçirilmeden ekonomimizin tam istediğimiz yörüngeye girmesi zordur. KOBİ’lerimizin üretim çarklarını hızlandırmamız, bu yönde gereken her tedbiri alarak işletmelerin ayakta durmasını, istihdamı artırmalarını sağlamalıyız. Bu çerçevede Afyonkarahisar iş dünyası olarak üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız; istişare kapılarımız da her zaman olduğu gibi sonuna kadar açıktır.

 

Bu arada bir vurguyu da yapmadan geçmek istemiyorum:

 

Önümüzdeki ay asgari ücret görüşmeleri başlayacak. İşçi kardeşlerimiz olmadan işletmelerin üretim yapması, hizmet sunması mümkün değil. İşçi kardeşlerimizin de ‘işletme olmadan benim işimi idame ettirmem mümkün değil’ şeklinde düşünmeli.

 

Birbirinden güç alan işçi ve işvereni ortak noktada buluşturacak, taraflardan hiçbirine haksızlık edilmeyecek; artan maliyet ve yaşanan durgunluğun olduğu ortamda işletmelerin üstüne daha fazla yük getirmeyecek ve işletmeleri desteleyecek bir formülün bulunacağına inanıyorum.

 

Bu zor günler gelir geçer; daha önce de belirttiğim gibi zor günler geçtikten sonra toplumun her kesimi, değerlendirme yaparken liyakat ve iş veriminin yanı sıra vefa duygusuna bakacaktır. Liyakat, verim ve vefaya sahip olan herkes uzun vadede kazanacaktır.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Dünya ekonomisinde rol oynayan şirketler, yeşil teknolojiler ve dijital dönüşüm ile üretime geçmenin altyapısını hazırlıyor. Orta ve uzun vadeli dönemde ülkemizde de bu dönüşümün öneminin anlaşılacağını düşünüyorum. Bu çerçevede Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek, önemli bir müjde verdi. Şimşek, Yeşil Finans Projesi için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Anonim Şirketi’ne sağlanacak 155 milyon dolar kredinin, Dünya Bankası tarafından onaylandığını belirtti.

 

Bu fonun kullanım koşullarını Odamız olarak takip edeceğiz ve değerli üyelerimizle paylaşarak Türkiye Yeşil Fonu ile dönüşümü sağlamak isteyen üyelerimizi bilgilendireceğiz.

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Malumunuz olduğu üzere, 2018 yılından bu yana tüm eğitimlerimizi ATSO KOBİ Akademisi adı altında düzenliyoruz. Bir marka hâline getirdiğimiz ATSO KOBİ Akademisi eğitim takvimimizi, değerli üyelerimizin görüş ve önerilerini dikkate alarak hazırlıyoruz.

 

 

Bu yıl da ATSO KOBİ Akademisi anketimizi sosyal medya mecralarımızda duyurduk; kısa mesaj ve eposta yoluyla da üyelerimize ilettik. Siz Değerli Meclis Üyelerimiz’den ATSO KOBİ Akademisi anketine katılmanızı diliyorum.

 

Değerli Meclis Üyeleri;

Konuşmama son verirken aramızdan ayrılışının 85’inci yılında Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor; sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyorum.