Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Taşbaşı: “Haksızlıkların önüne geçilmeli”

3 Aralık Dünya Engelliler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle açıklama yapan Saadet Partisi Afyonkarahisar STK Halkla İlişkiler Başkanı Sefa Taşbaşı, 

Türkiye’de engellilerin en büyük sorunlarından birisinin istihdam sorunu olduğunu belirterek, engellilerin sosyal hayatlarına devam edebilmesi için istihdam edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Taşbaşı, “Engellilerin de bu hayatta aktif olabilmek için yani tüketici toplumdan üretici olabilmeleri için istihdamda yer verilmesi gerekir. 

Engelli vatandaşlarımızın işe alımda uygulanan rasyonel olmayan kriterler, yeterliliğine bakılmaksızın engellilerin düşük profilli işlere layık görülmeleri başlıca sorunlardan birisidir.” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİ BİREYLERİN KAMUYA GİRİŞLERİNDE HAKSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Engellilerin kamuda istihdamı konusunda yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurgulayan Taşbaşı, engelli vatandaşlara gerekirse İş-Kur altında özel eğitimlerin verilmesi gerektiğini kaydederek,

“İşgücü niteliği taşıyan engelli bireylere yönelik mesleki rehabilitasyon faaliyetleri güçlendirilmeli ve bununla ilgili olarak İş-Kur çatısı altında özel meslek eğitim kurumları oluşturulmalıdır. 

Engellilerin bu manada eğitilerek topluma karıştırılması lazım. Kamudaki kota artırılmalı ve tamamına atama yapılmalıdır. 

Engelliler için sınav sisteminde düzenleme yapılması lazım, bugün yapılan sınavlarda engellilerin durumlarına göre eşit hale getirilmeliler. 

Adaleti sağlamak için e-KPSS’de engellilerin mağduriyetini giderecek düzenlemeler lazım. Engelli öğretmenler atama beklemektedir. 

Biz yıllarca okuduk artık çalışmak istiyoruz diyorlar. Sadece Aralıkta 750 engelli öğretmen ataması yapılacağı söyleniyor ama bu atama sorununa karşı çözüm olmamakta.” dedi.

“ENGELLİLERİN SORUNLARI DEVAM EDİYOR”

Engellilerin kendi engelleri dışında birçok engele karşı ayakta durduğunun altını çizen Taşbaşı, engellilerin önüne çıkan bürokratik engellere karşıda gerekli düzenlemelerin yapılması ve engellilerin durumlarının rasyonel bir biçimde incelenmesi gerektiği çağrısında bulunan Taşbaşı, 

“Rasyonel bir şekilde engellilerin gerçek hayatlarının incelenmesi ile kararlar alınmalı aksi halde sosyal hayatta engelliler görünmez olacak. 

Bazı gelişmeler olsa da devasa sorunlar devam ediyor. 54. Hükümet döneminde engelliler rahatlığa kavuştu, gelinen noktaya bakıldığında iş isteyen engelliye sadakalar, fitreler size yetmiyor mu diyenler ve politik laflar ile engellileri geçiştirenleri de yaşadık. 

Saadet Partisi’nin temsil ettiği anlayış, geçmişte kısa bir zaman zarfında iktidarda unutulmaz hizmetler yapmış ve engelli camiası da o hizmetlerden azami ölçüde faydalanmıştır.” ifadelerini kullandı.

#EngellilereDestek #İstihdamHakları #EngelleriAşmak #EngelliHaklar #3AralıkDünyaEngellilerGünü #SosyalAdalet #SaadetPartisi #Engelliİstihdamı #EğitimdeEşitlik #ToplumsalSorumluluk #Afyonkarahisar