Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TBMM’de İYİ Parti’nin TRT Tarafsızlığını İnceleme Önergesi Reddedildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun’un, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT)’nün tarafsız yayıncılık anlayışını terk etmesindeki nedenlerin araştırılmasına yönelik önergesi kabul edilmedi.

Olgun, TRT’nin son yıllardaki yayın politikalarını ve tarafsızlığını sorgulayarak gündeme taşıdı.

Hakan Şeref Olgun, TRT’nin kamu tüzel kişiliğine sahip, Türkiye’nin tek kamu kuruluşu olarak yayın tarafsızlığını esas alması gerektiğini vurguladı.

Ancak son yıllarda TRT’nin tarafsız yayıncılık ilkesinden uzaklaştığını ve adeta iktidarın yayın organı haline geldiğini savundu.

Olgun, TRT’nin artık iktidarın sesi olduğunu ifade ederken, TRT’nin Türk halkının cebinden ödediği vergilerle yayın yaptığını hatırlattı.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun Türk milletinin televizyonu olması gerektiğini belirten Olgun, TRT’nin cumhuriyetin ilanıyla başlayan siyasal iktidarların değil, devletin kimliğini yaşatan kamu kurumlarından biri olduğunu vurguladı.

Olgun, TRT’nin yöneticilerinin AKP’nin yayın organı haline dönüştürdüğünü ve anayasa ile TRT’nin kuruluş kanununu hiçe saydığını iddia etti.

Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin TRT’nin tarafsızlığından uzaklaşmasına neden olan yasal düzenlemeleri getirdiğine dikkat çekti.

Ancak İYİ Parti Milletvekili Olgun’un bu önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. TRT’nin tarafsız yayıncılık ilkesinin sorgulanması ve araştırılması önergesi Genel Kurul’da kabul edilmedi.

#TRT #Tarafsızlık #İYİParti #Haber #TBMM #Reddedildi