Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yenilenebilir Enerjiye Hibe Desteği: 2,8 Milyar

Tarım ve Orman Bakanı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, küresel ısınma, pandemi ve savaşlar nedeniyle birçok ülkede üretim ve tedarik zinciri sorunları yaşanırken, Türkiye’nin bu süreci başarıyla yönettiğini belirtti.

Yumaklı, iklim değişikliğinin tarımı olumsuz etkilediğini vurgulayarak, tarım sektöründe “iklim dostu” uygulamaların yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Yumaklı, tarımsal üretimde sürdürülebilir ve güvenilir gıda arzını sağlamak için tarımda verimliliğin artırılması, minimum girdi kullanımı, gıda güvenliği, doğal kaynakların korunması gibi konularda teknolojik gelişmelerin kullanılmasının hedeflendiğini belirtti.

Ayrıca, iklim değişikliği ile mücadelede yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaparak, tarımda bu enerji kaynaklarını kullanma konusuna önem verdiklerini söyledi.

Yumaklı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji tesisleri için sağlanan hibe desteğini açıkladı.

Bakanlık olarak bu projelere toplamda 2,8 milyar lira hibe desteği sağlandığını belirten Yumaklı, bu desteklerle kırsal alanda 4,5 milyar liralık yatırımın hayata geçirildiğini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı, tarımda yenilenebilir enerji projelerine desteklerin devam edeceğini belirterek, üreticilere çağrıda bulundu ve “Biz de Bakanlık olarak daima onların yanında olacağız.” dedi.