Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yiğitbaşı, Atso Meclis Toplantısına katıldı

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Atso Meclis Toplantısına katıldı

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr.

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2024 yılı Ocak ayı Meclis toplantısına katılarak Meclis Üyeleri’ne hitap etti. Vali Yiğitbaşı, “Biz Valilik olarak biraz daha fazla sık bir araya gelmemiz gerektiği düşüncesiyle Salı gününden itibaren ‘Afyonkarahisar Ortak Akıl Buluşmaları’ adı altında 16 temadan oluşan buluşmalar gerçekleştiriyoruz.

Bu buluşmaları 2023 yılının başında, ‘Sektör toplantıları yapalım; sorunları, meseleleri masaya yatıralım’ diye düzenlemek istedik. Tüm sorunları çözme gibi bir iddiamız olmayacak ama hem Bakanlıklar’a taleplerimizi iletiriz, hem de yerel dinamiklerle bizlerin idaresiyle, inisiyatifiyle çözülebilecek olan konular hakkında da adım atarız; bir iletişim ve koordinasyon sağlarız, düşüncesiyle sektör toplantıları düzenleme niyetindeydik. Hatta Vali Yardımımız Mehmet Keklik Bey’e Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakaş ile konuşup çalışalım diye havale etmiştik. Ancak 6 Şubat depremleri olunca 2023 yılında bütün Vali Yardımcılarımız, Kaymakamlarımız sahaya gitti; sonrasında bizler gittik. Sektör toplantıları, sonraki gündemimizde kalmış oldu. Bu yılın başında da biz bu niyetimizi, amacımızı tekrar gerçekleştirmek istedik. Arkadaşlarımızla tekrar bir araya geldik. Sadece sektörlerden ibaret olmayan, kendi şehrimizin sosyolojisi ile de ilgili olan konuları da konuşalım, masaya yatıralım istedik. 16 adet toplantı serisini bu Salı gününden itibaren başlatmış olduk. Bugün 9’uncu toplantımızı yaptık. Her güne 3 toplantı sığdırdık. Ben çok kıymetli, önemli bir heyecan ve hareketlilik de oluşturacağını umuyorum, diliyorum. Birbirimizle bir araya gelmeye, iletişime, koordinasyona gerçekten ihtiyacımız var. Bu vesile ile 2024 yılının ilk Meclis toplantısına davetiniz için de ayrıca hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Afyonkarahisar’ın uluslararası arenada rekabetçi bir konuma gelmesi için koordinasyonun önemine dikkat çeken Vali Yiğitbaşı, “Özellikle teknolojik gelişmeleri, dijital dönüşümü yakinen takip etmemiz gerekiyor. AR-GE çalışmalarına çok ihtiyacımız var. Yazılımı, bilişimi, teknolojiyi ve AR-GE’yi hep belirli alanlarla sınırlı gibi düşünüyoruz. Toplantılarımızdaki bir katılımcı, ‘Her sektöre teknolojiyi ve inovasyonu katabiliriz’ dedi. ‘Dijitalleşmeyi kendi alanımızda nasıl sağlarız, bu noktada daha girişimci hangi çalışmaları yapabiliriz’i sorgulamak, artık sanki iş insanlarımızın üzerine düşen önemli bir görev. Çünkü çağ artık onu gerektiriyor. Biz bunu buradaki toplantılarımızda biraz daha fark etmiş olduk” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİN POTANSİYELİ İSTİŞARE EDİLDİ

Vali Yiğitbaşı, konuşmasını şu vurgularla sürdürdü:

“Her zaman için bir vizyonumuzu birlikteliğimizle perçinleyeceğiz. Bu şehirde bir vizyon ortaya koyabilmemiz için bütün kurumların, bütün paydaşların bir araya gelmesine ve kendi görüşlerini paylaşmasına ihtiyacımız var. Bizler bu maksatla kendi potansiyelimizi, sektörümüzün sorunlarını, sosyokültürel dinamiklerini, doğrudan, kendi ilgililerinden dinlemek üzere bir araya geliyoruz. Toplantılarımızın tamama ermesinin ardından sizlerle de paylaşmayı istiyoruz. Bu toplantılarımız vesilesiyle, sizlerin de katkısıyla ve desteğiyle şehrimizde sürdürülebilir bir ekonomi ve kalkınma için sağlıklı bir ekosistem oluşturabileceğimizi düşünüyoruz. Sağlıklı bir ekosistem dediğimizde, pek çok sektörün birbiri ile ilişkili olduğu, güçlü bir yatırımcıyı Afyonkarahisar’a dahil edebildiğimizde yan sektörler de gelişecektir. Bu ekosistem içinde personele yönelik sosyal imkanları da dahil ettiğimizde, inşallah işlerimiz hızlı bir şekilde yoluna girecek, çözülecektir. Başkanlarımız’la bir araya geldiğimizde ‘Afyon’da orta ve yüksek teknolojili ürünlere neden ağırlık veremiyoruz’ diye konuşuyoruz. Şimdiden sonra bunlara biraz daha kafa yormamız gerekiyor. Hangi sektörde olursak olalım, inovatif çalışmaları o sektörün içinde kullanmayı, farklı farklı yapılmış çalışmalardan örnek alarak öğrenmemiz lazım.”

 

ARAMA KONFERANSI DÜZENLENECEK

Afyonkarahisar için geliştirilebilecek projeler hakkındaki görüşlerini ATSO Meclis Üyeleri ile paylaşan Vali Yiğitbaşı, “Valiliğimiz’in, Ticaret ve Sanayi Odamız’ın, Zafer Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile ortak oluşturabileceğimiz ve tüm sektörlerimizin önünü açacak bir AR-GE merkezinden, işletmelerimizin yararlanmasını sağlayabiliriz, diye düşünüyorum. Dijital dönüşüm, artık çağımızın vazgeçilmez bir başlığı; Hükümetimiz’in de Kalkınma Planları’nda, Orta Vadeli Planlar’da hem yeşil dönüşüme, hem de dijital dönüşüme ciddi bir katkı ve vurgu var. Bizim de bu anlamda geride kalmamamız, hem de dijitalleşme ile ilgili yapılması gereken çalışmaları yapmamız gerekiyor. Dijitalleşmenin sektörlerimize dahil olmasıyla insan gücünün biraz daha arka planda olduğunu göreceğiz. Bu insan kaynağını, emek yoğun sektörlerde değerlendirme şansımız da olabilecektir. Her sektörde veri tabanları ve envanterin çıkarılması, neredeyse tüm sektörlerde önümüze geliyor. Yeni bir politika oluşturmak ve strateji geliştirmek için hepimizin elinde doğru verilerin olması gerekiyor. Verimli geçen toplantılarımızdan sonra inşallah şehrimizin geleceğe yönelik vizyonunun, her alandaki stratejisinin oluşturulacağı bir platforma ulaşmış olacağız. Toplantılarımızda konuşulanların rapor haline getirilmesini istiyoruz. Bilahare inşallah sizlerle buluşacağımız, tartışacağımız büyük bir Arama Konferansı düzenlemek istiyoruz. 2024 yılının ilk Meclis toplantısı, işbirliğimizi daha da güçlendirecek, şehrimizi daha da ileriye taşıyacağımız günlere vesile olsun. Şehrimizi 2024 yılında elbirliğiyle üretimde, ihracatta, istihdamda çok daha iyi noktalara ulaştırmayı diliyoruz. Bu yolda inşallah hep birlikte, iyi bir iletişimle, kuvvetli bir sinerjiyle çalışmaya gayret edeceğiz. Biz her zaman iletişime açığız. Ben Başkanlarımız’a da her zaman birlikte hareket edebildiğimiz için teşekkür ediyorum. Sizlere de ilginizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKANLAR TEŞEKKÜR ETTİ

ATSO Meclis Başkanı Mustafa Ali Çelikten ise Vali Yiğitbaşı’na teşekkür ederek “2024 yılının ilk Meclis toplantımıza davetimize bizi kırmayarak teşrif eden Sayın Valimiz’e çok teşekkür ederiz. Afyonkarahisar Ortak Akıl Buluşmaları’nda Afyonumuz’un envanterinin çıkarılması, hızlı hareket ederek sorunların çözülmesi amacıyla kendisinin göstermiş olduğu gayret ve enerjiyi görüyoruz. Hepimizin amacı, Afyonumuz’un gelişimini sağlamak, bilgi ve birikimlerimizi girişimci ruhumuzla beraber harekete geçirmektir. Bu nedenle Sayın Valimiz’e çok teşekkür ediyorum. Kendileri geçen yıl bu toplantıları planlamışlar; ancak deprem ve diğer sebepler nedeniyle bir yıl gecikmeyle bu toplantılar düzenlendi. Afyonumuz’un potansiyelini de görmüş oldular. Bu potansiyelimizi daha iyi yerlere getirmek için bizlere de çok iş düşüyor. Devletimize ve milletimize güvenerek, hiçbir mazerete sığınmadan, hep beraber hareket etmemiz lazım. Sayın Valimiz’in bahsettiği gibi daha inovatif ürünler geliştirip pazarımızın dünya olduğunu bilerek ona göre çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Sayın Valimiz’e hepiniz adına çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de Vali Yiğitbaşı’nın iş dünyası ile işbirliği içinde olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

“Bizleri kırmayarak Meclisimiz’e hitap ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Sayın Valimiz geldiği günden itibaren Ticaret ve Sanayi Odamız’la işbirliği içinde çalıştı. Her türlü sorunumuza çözüm bulmaya gayret etti. Kendisine bu konuda teşekkür ediyoruz. Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi, Afyonkarahisar için önemli bir OSB. Merkez 2. OSB’nin Müteşebbis Heyeti Başkanı, Sayın Valimiz. Bildiğiniz gibi ben de Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Merkez 2. OSB, ciddi bir ivme kazandı ve hızlı adımlarla ilerliyor. Bu konuda da Sayın Valimiz bize desteklerini esirgemiyor. İnşallah kamulaştırma çalışmaları bittikten sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından altyapı ihalesi yapılacak. 2025 yılında inşallah Merkez 2. OSB’mizde, Afyonkarahisar’da olan ve olmayan birçok yatırımı görmeye başlayacağız. Aynı zamanda, yakın bir gelecekte inşallah Sağlık Endüstri Bölgemiz de Afyonkarahisar’a değer katacak bir duruma gelecek. Bu çalışmalardan dolayı ve iş dünyasına yakınlığından dolayı da Sayın Valimiz’e teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonraki dönemde de yine bahsettiği konularda da çalışıp Afyonumuz’a her konuda hizmet etmeye devam edeceğiz. Geldiğiniz için teşekkür ederiz Sayın Valim.”

Toplantı, ATSO Meclis Üyeleri’nin görüşlerini dile getirmesinin ardından fotoğraf çekimi ile sona erdi.