Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Mehmet Ünal Taşpınar

BAŞKA BİR 1915 ANLATIMI

“Emekli milletvekili ve yazar Uluç Gürkan’ın, soykırım iddialarını tarihi ve hukuki gerçeklerin ışığında çürüten “Ermeni Sorununu Anlamak” başlıklı kitabı, İngilizce olarak yayınlandı. 1915 gerçeklerini Türkiye’nin gözünden dünyaya anlatan yabancı dilde pek az kitap vardır. O yüzden Gürkan’ın kitabı büyük bir açığı giderecek. Der ki Uluç Gürkan:

“1915 olaylarının soykırım olduğuna ilişkin ulusal veya uluslararası hiçbir mahkeme kararı yoktur. Aksine, soykırım iddialarını boşa çıkaran uluslararası bir yargı kararı vardır.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngilizler yüzü aşkın Osmanlı yetkilisini, ‘Ermenileri toplu olarak katlettikleri’ iddiasıyla tutuklamış ve Malta adasında adli soruşturmaya almıştır. Soruşturmayı İngiltere’nin en üst adli soruşturma kurumu olan Londra’daki İngiliz Kraliyet Başsavcılığı yürütmüştür. İngiliz Hükümeti’nin, Malta’daki tutuklu Türklerin cezalandırılması için her türlü çabayı göstermesine karşın, Kraliyet Başsavcılığı soruşturmayı “takipsizlikle” sonuçlandırmıştır. Savcı: ‘Bir İngiliz hukuk mahkemesince kabul edilebilir katliam kanıtı bulunamadığı’ gerekçesiyle ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ hükmetmiştir.

Malta yargılamasının Ermeni soykırımı iddialarını bütün boyutlarıyla boşa çıkaran hukuki ve tarihi sonuçları vardır. Ancak bize unutturulmuş olan bir sayfadır bu.”

Son söz: Artık intikam günlerine değil, barışa ve dostluğa ihtiyacımız var…”

(Melih Aşık, Milliyet gazetesi)

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazarlarımız
TÜMÜ

SON HABERLER

YENİ
Reklamı Geç